Witold_Waszczykowski_Sejm_2015

29.01.2016 “Газета Виборча” (Польща)

 

“Міфом є переконання, що Європейський Союз може реалізувати добру східну політику”, – звернувся до опозиційних депутатів голова польської дипломатії Вітольд Ващиковський. Він ствердив, що Програма Східне партнерство закінчилася катастрофою.

Відповідаючи на звернення депутатів опозиції міністр Ващиковський в польському Сеймі переконував, що Східне партнерство виявилося хибною програмою, оскільки не давало шансів країнам, які ним охоплені (Вірменії, Азербайджанові, Білорусі, Грузії, Молдові й Україні) на вступ до Європейського Союзу. Східне партнерство – це програма Євросоюзу зі зміцнення співробітництва з шістьма східними сусідами ЄС. Вона була запроваджена за ініціативою Польщі й Швеції в 2009 році на Празькому саміті.

За висловом Ващиковського “Східне партнерство – це німецька концепція східної політики Європи, яка була запропонована урядові партії Право і Справедливість (Польща) в 2006-2007 рр. під назвою European Neighbourhood Police Plus (Європейська політика сусідства плюс)”. “Це публічно визнав кілька місяців тому у своєму інтерв’ю для “Речі Посполитої” (впливова польська газета – прим. перекл.) тогочасний німецький комісар у справах розширення (Гюнтер) Вергойґен”, – додав Ващиковський. За Вергойґеном метою цієї політики було створення буферної зони між Росією та ЄС, тобто “відторгнення декількох пострадянських країн від впливу Росії, але при цьому не даючи їм шансу на входження до ЄС”.

“Така політика була нами відкинута як неправильна. Вона створювала для цих країн ілюзію, не даючи жодних перспектив членства в Європейському Союзі”, – сказав Ващиковський. Звертаючись до політиків Громадянської платформи, він підкреслив, що ця політика, яка була прийнята попереднім польським урядом, “закінчилася катастрофою, як це продемонстрував Євромайдан”.

Посилаючись на протести в Україні в 2013 році проти відтермінування президентом Віктором Януковичем підписання угоди про асоціацію з ЄС, Ващиковський зазначив, що тоді люди вийшли на Євромайдан з вимогою: “Ми хочемо в Європейський Союз, не хочемо сидіти в передпокої, який був створений під назвою Східне партнерство”. Міністр підкреслив, що це не можна назвати успіхом, адже “вони (українці) заперечили сáме Партнерство, а забажали повноцінного членства”. “З моменту, коли їм була запропонована угода про асоціацію, це Партнерство закінчилося”, – сказав міністр закордонних справ.

Він назвав міфом переконання, що Європейський Союз може реалізувати добру східну політику. “Говоріть відверто: тут не йдеться про Брюссель, тут ідеться про те, про що роками говорив міністр (Радослав) Сікорський, який як мантри повторював, що тісне співробітництво з Німеччиною наближатиме нас до європейського центру прийняття рішень. Це був міф, який не став дійсністю. Виявилося, що наближаючись до Німеччини, ми не стали суб’єктом, який реалізує європейську східну політику, оскільки ні в нормандському форматі, створеному Німеччиною, ані в мінському, через який реалізується східна політика Європейського Союзу, для Польщі не знайшлося місця”, – зазначив міністр.

За його оцінкою, черговим міфом є те, що Польща випадає з головного ходу подій, оскільки “віддаляється від Німеччини”. “Ні, ми не віддаляємось від Німеччини, а навпаки поширюємо цей хід подій, хочемо бути не лише при Німеччині, а й при Великобританії і сусідах з нашого регіону”, – підкреслив Ващиковський.

            Повний текст за посиланням: http://wyborcza.pl/1,91446,19554023,waszczykowski-do-opozycji-partnerstwo-wschodnie-skonczylo-sie.html#ixzz3z12mGfAN