01_Dashko

Науковий редактор Я. Грицак
Львів, 2005. – 384 с.

ББК Т3(4Ук–4Льв)–21
УДК 94(477.83–22)
Д–21
ISBN-966-7964-22-1

Історія сіл є жанром, який має тривалу традицію в українському історіописанні. Цей жанр зародився ще у XIX столітті, не зникав навіть у радянську добу (нагадаємо славну колись “Історію міст і сіл Української РСР”), був добре розвинутий серед української діаспори (про що найкраще свідчать численні реґіональні збірники типу “Стрийщина”, “Дрогобиччина – земля Івана Франка” і т. д.), а особливо розквіт в Україні після падіння комунізму. “Історія одного села” Ганни Дашко водночас і продовжує цю традицію, і знаменує у ній новий напрям. Це не просто ілюстрація великої історії, яку викладають у школі, окремими подіями з минулого того чи іншого села, – як то часто трапляється серед книжок такого жанру. Це по-справжньому “жива історія” з достовірними і надзвичайно цікавими оповідями про своє щоденне життя, яке рідко коли привертає увагу фахових істориків.
Ганна Дашко ніколи не вчилася на історика, її інтерес до минулого свого села виводиться з факту, що вона тут народилася, пропрацювала кілька десятків років вчителькою української мови та літератури і ще задовго до виходу на пенсію почала записувати сільські історії. Не маючи формальної історичної освіти, вона виявляє, однак, велике і безпомилково-інстинктивне розуміння, як треба правильно писати історію. Достатньо сказати, що кожну з почутих у селі історій вона записувала з оповідей щонайменше трьох осіб і тільки тоді включала у книжку, коли ці оповіді не дуже відрізнялися між собою.
Історія Станкова – це історія тільки одного села. В Україні ж таких сіл є тисячі, лише сотні з них мають свою писану історію. Маємо надію, що вихід цієї книжки дасть добрий приклад, вартий наслідування для багатьох істориків – як фахових, так і любителів. Бо без цих малих живих історій велика історія ніколи не стане нам зрозумілою і близькою.

© Ганна Дашко, 2005
© Інститут Історичних досліджень, 2005
© Федір Лукавий, художнє оформлення 2005
© Видавництво «Добра справа», 2005